Jeśli jesteś na bieżąco z moimi mediami społecznościowymi to wiesz, że właśnie skończyłam 5-dniowe wyzwanie #funkcjonalnypokojdziecka. Obecnie z racji przymusowego siedzenia w domu, a co za tym idzie – pracy zdalnej z kuchni, salonu czy sypialni 😉 warto sprawdzić czy pokój dziecka jest dostosowany do jego potrzeb, by zachęcić dziecko do korzystania ze swojego pokoju, gdy potrzebujemy 5 min na wysłanie maila. Pomocne będzie 5 poniższych wskazówek.

  • Facebook

Z pewnością nikt z nas nie chciałby mieć pokoju bez widoku na otaczający świat zewnętrzny, dlatego warto korzystać ze słonecznego światła, wpadającego przez okno. Słońce dodaje energii i chęci do aktywnego spędzania czasu. Nie ważne czy pokój dziecka jest od północnej czy południowej strony. Szukamy najjaśniejszego miejsca w pokoju – z reguły właśnie przy oknie i organizujemy tam strefę zabawy i nauki. Młodszym dzieciom wystarczy stolik czy dywanik do zabawy, a starszym biurko z wygodnym krzesłem. W bardzo słoneczny dzień możesz skorzystać z rolet czy zasłony, by słońce nie oślepiało. Oczywiście jeśli nie masz możliwości zorganizowania strefy do nauki przy oknie, to zadbaj o odpowiednie oświetlenie sztuczne czyli np. lampkę biurową, gdyż prawidłowo doświetlone biurko, pomaga skupić się na wykonywanej czynności.

  • Facebook

Bardzo często pytacie mnie jakie kupić biurko lub krzesło. Zawsze odpowiadam, że to zależy od wielu różnych czynników- potrzeb dziecka, jego wieku, miejsca w pokoju itd. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup mebli „rosnących” razem z dzieckiem. Wystarczą na dość długo, natomiast należy pamiętać, by stale kontrolować odpowiednią ich wysokość. Jak to zrobić?
Zasada jest bardzo prosta – trzymajmy się kąta prostego. Chodzi o to, by siedząc prawidłowo (proste plecy, ręce oparte na biurku, stopy dotykają podłogi), zachowany był kąt 90° między ramieniem a przedramieniem oraz między udem a łydką. Pamiętaj, jeśli dziecko siedząc na krześle nie dotyka stopami posadzki, to należy dodać podnóżek.
Więcej o prawidłowej podstawie możesz przeczytać na moim blogu „Jak odpowiednio dopasować biurko do wzrostu dziecka”.

Jeśli masz możliwość, to kup meble dopasowane do obecnych potrzeb dziecka, o stałych wymiarach. „Problem z krzesełkiem rosnącym jest taki, że szerokość siedziska jest ciągle taka sama. A odpowiednie wsparcie po bokach jest bardzo ważne dla mniejszych dzieci. (…) My jednak jesteśmy zwolennikami krzeseł o stałych wymiarach, tak samo jak kupujemy buty, których nie można kupić na zapas. Dobra cecha mebli jest taka, że wolno się niszczą i spokojnie można je odsprzedać. To bardzo dobra praktyka. Z butami tego nie zrobimy. Choć często kosztują dużo, ale wiemy jak są ważne dla małych stópek.” Polana Montessori.

  • Facebook

Bardzo często powtarzam, że należy tak przygotować pokój, by dziecko mogło samodzielnie decydować czym i w co chce się bawić, jaką książkę przeczytać, by mogło zapalić lampkę przy łóżku czy sięgnąć po koszulkę w szafie. Niech dziecko czuje się w pokoju swobodnie. W końcu te kilka/kilkanaście m2 jest jego, więc szkoda ograniczać jego działania. Więcej o samodzielności we wcześniejszym wpisie, kliknij TUTAJ

Wskazówka:
👉 spójrz na pokój z perspektywy dziecka i sprawdź co warto poprawić, po prostu usiądź na dywanie i zobacz gdzie sięgniesz z tej wysokości. 

Dzięki temu prostemu ćwiczeniu, będziesz wiedzieć na jakiej wysokości zawiesić półki, jak posegregować zabawki czy przybory plastyczne na regale lub gdzie umiejscowić lampkę nocną itd. Naprawdę szczerze zachęcam do skorzystania z tej metody!

  • Facebook

Odkąd poznałam projektowanie pokoju wg podziału na strefy, nie wyobrażam sobie pomijanie tej zasady. Jest bardzo pomocna i logiczna. Warto o nią dbać, bo porządkuje układ funkcjonalny pokoju.
O jakich strefach mowa?
😴 snu
🧸 zabawy i nauki
😌 relaksu
👕 przebierania

Oczywiście jeśli masz mało miejsca w pokoju, to skup się na 2 pierwszych strefach. Niektóre strefy można ze sobą łączyć, np. snu i relaksu, gdyż w łóżku również można odpoczywać w ciągu dnia, podczas krótkiej drzemki czy z książką w dłoni.

  • Facebook

Segregacja bardzo pomaga utrzymać porządek w pokoju. Począwszy od segregacji zabawek, przyborów plastycznych, pomocy szkolnych czy ubrań.
Jeśli jest to możliwe zachęć dziecko do wspólnej organizacji przestrzeni.
👉 wszystko co macie np. zabawki lądują na podłodze
👉 rozłóżcie wg kategorii, np. pluszaki, piłki, klocki, lalki itd.
👉 przypiszcie danym grupom odpowiednie pojemniki, koszyczki, miseczki do przechowywania
👉 wybierzcie dla nich odpowiednie miejsce na półce czy regale itd.
👉 pamiętajcie by ulubieńcy byli zawsze w łatwo dostępnym miejscu 😉

Analogicznie zabierzcie się za porządkowanie garderoby czy artykułów do twórczości artystycznej.

Liczę, że skorzystasz z powyższych 5 wskazówek i poprawisz funkcjonalność pokoju Twojego dziecka 😉
Powodzenia!