Urządzenie małego pokoju dla rodzeństwa to nie lada wyzwanie, a w szczególności dla chłopca i dziewczynki. Na pewno warto zadbać o kilka aspektów:

 1. znalezienie wspólnego motywu, spójnej stylistyki wnętrza odpowiadającej upodobaniom obu stron, np. naturalne materiały, dużo drewna, lnu, bawełny itp.; styl boho; tematyka podróży – mapa na ścianie
 2. wyznaczenie strefy wspólnej np. miejsce do zabawy
 3. wyznaczenie strefy indywidualnej dla każdego z rodzeństwa np. każdy ma swoje łóżko (nawet w przypadku łóżek piętrowych, jedno dziecko śpi na górze, a drugie na dole)
 4. pokój traktuj jaką jedność, nie wyznaczaj granicy, mówiąc do dziecka: „Ta połowa pokoju jest Twoja, a ta połowa należy do Twojej siostry/brata” – skoro zdecydowałaś się na wspólny pokój dla dzieci, to pomóż im mieszkać wspólnie, pokaż dlaczego jest ważne, by się dzielić, razem dbać o porządek itp.
 5. unikaj dysproporcji, symetria porządkuje przestrzeń – warto wybrać ten sam model łóżka lub tę samą wielkość, zadbać o odpowiednią ilość miejsca przy biurku/stoliku dla obojga dzieci
 6. indywidualny charakter dziecka podkreślaj detalami – jest to bardzo ważne, by w szczególności strefy prywatne dla każdego z dzieci potraktować indywidualnie, np. można powiesić przy łóżku lampkę nocną w ulubionym kolorze, poukładać poduszki w różnych kształtach czy kolorach na łóżku każdego dziecka, można powiesić plakaty z wybranym przez dziecka motywem, można podpisać imiennie półkę na wyjątkowe zabawki czy skarby itd. Te drobne gesty pozwolą każdemu dziecku jeszcze bardziej utożsamić się z ich wspólnym pokojem.

A jak powyższe zalecenia mają się w praktyce? Trzeba przyznać, że z tym bywa różnie. Jeszcze kilka lat temu wielu rodziców uważało, że wręcz należy od razu podzielić wspólny pokój dzieci na pół i dumnie podkreślali ten fakt malując np. jedną połowę pokoju na różowo, a drugą na niebiesko. Gdy tylko widzę takie rozwiązania od razu zapala mi się lampka ostrzegawcza! Na szczęście jako rodzice mamy dostęp do wielu różnych źródeł i inspiracji, więc widzimy, że można podejść do tematu zupełnie inaczej. Dziś właśnie chcę przedstawić Ci moją propozycję urządzenia pokoju dla rodzeństwa, a dokładniej dla prawie 3-letniego Leona i niespełna rocznej Any.

 • Facebook

Pokój ma niecałe 11m² i znajduje się na poddaszu. Początkowo był to pokój Leona, natomiast po urodzeniu jego siostry należało przeprowadzić zmiany. Ostatecznie stanęło na gruntownym remoncie całego wnętrza, wraz z posadzką, ogrzewaniem i oknami.

 • Facebook

pokój przed zmianami

 

 • Facebook

pokój przed zmianami

Jak widać panowało zróżnicowanie, brakowało spójności stylistycznej. Różnorodność bodźców utrudnia dziecku skupienie się na wykonywaniu danej czynności. Zawsze powtarzam (do znudzenia), że wnętrze, w którym przebywają dzieci ma ogromny wpływ na ich samopoczucie i zachowanie. Wiedziałam, że musimy uspokoić nieco wnętrze i wyznaczyć odpowiednie strefy. Przedstawiłam kilka propozycji na rzutach 2D. Poniżej ostateczna wersja układu funkcjonalnego pokoju rodzeństwa.

 • Facebook

układ funkcjonalny pokoju rodzeństwa

Mama Leona i Any chciała w pokoju łóżka domki i pokazała znalezione inspiracje. Na jednej z nich były łóżeczka ustawione w kształcie litery L. Wspólnie ustaliłyśmy, że to rozwiązanie świetnie sprawdzi się w ich przypadku. Na łóżko piętrowe praktycznie nie było miejsca, bo stałoby w wejściu, więc spróbowałyśmy różnych ustawień łóżek połączonych ze sobą prostopadle.

 • Facebook

łóżka domki ustawione w L

Pod łóżkami są szuflady na zabawki czy dodatkowe koce itd. Elementem łączącym oba łóżka (poza dolną konstrukcją) jest „daszek domek”. Celowo jest on skrócony do połowy długości łózka, by nie przytłaczał. Szczególnie byłoby to odczuwalne wchodząc do pokoju. Skrócenie dodało całości lekkości i nadal pozostał efekt łóżka domku.

 • Facebook

Strefa snu jest dopasowana do każdego dziecka – Leon ma zawieszoną lampkę Van, a Ana tęcze. Każde dziecko ma innego koloru narzutę i różnego koloru poduszki. Dodatkową personalizacją indywidualnej przestrzeni każdego dziecka są poduszki literki: A jak Ana oraz L jak Leon.

 • Facebook

dodatki dla personalizacji łóżka Leona

 

 • Facebook

dodatki dla personalizacji łóżka Any

Motywem wspólnym pokoju jest tapeta las. Tematyka jest bardzo przytulna, ani typowo chłopięca, ani typowo dziewczęca. Co więcej, drewniane łóżeczko domek wpasowało się idealnie w tło.

 • Facebook

Pozostała część pokoju potraktowania jest jako strefa wspólna. Garderoba znajduje się w osobnym pomieszczeniu, więc należało skupić się na strefie do zabawy i nauki. Dzieci mają wspólny stolik z 2 krzesełkami, który ustawiony jest blisko okna, w jednym z lepiej nasłonecznionych miejsc. Wisi przy nim półeczka na przybory plastyczne.

 • Facebook

 • Facebook

W pokoju nie mogło zabraknąć niskiego regału na zabawki, układanki i innego typu pomoce edukacyjne. Na razie to Leon przejął regał parkując ukochane koparki, natomiast w przyszłości można podzielić regał, wyznaczając miejsce na zabawki dla Any i dla Leosia.

 • Facebook

Z racji małego metrażu i potrzeby przechowywania różnych dziecięcych przedmiotów, w pokoju jest też regał wysoki do sufitu. Część dolna przeznaczona jest na segregację różnych klocków, torów itd. w wysuwanych pojemnikach, a górne półki przydają się mamie na podręczne dla dzieci rzeczy czy rzadziej wyciągane zabawki.

 • Facebook

Mimo małej powierzchni dzieci mogą urządzić sobie kącik do relaksu układając na podłodze maty. Mogą rozłożyć je tuż przy półkach biblioteczkach by swobodnie czytać lub mogą po prostu zabrać książkę do łóżka 😉 W przypadku półeczek na książki, warto ustalić wspólnie z dziećmi (zwłaszcza, gdy różnica wieku i/ lub zainteresowania dzieci są różne), która półeczka należy do kogo. W ten sposób każdy wie gdzie odkładać przeczytaną lekturę.

 • Facebook

 • Facebook

 • Facebook

Ciekawym dodatkiem w pokoju dziecka jest zawieszenie miarki wzrostu. Dzieci bardzo lubią sprawdzać ile urosły. Leon i Ana mogą cieszyć się miarką, która służy nie tylko jako element dekoracyjny, ale także do zabawy. Poszczególne elementy dziecko dokłada tak wysoko, jak jest w stanie sięgnąć. Na miarce można zaznaczyć datę kiedy dziecko osiągnęło dany wzrost. Jest to moja autorska miarka i więcej o jej zaletach możesz dowiedzieć się tutaj.

 • Facebook

 • Facebook

Na koniec chcę pokazać jak pokój wyglądała na wizualizacjach, by porównać projekt z jego realizacją.

 • Facebook

wizualizacja

 

 • Facebook

wizualizacja

 

 • Facebook

wizualizacja

 • Facebook

Rodzice Any i Leona wykonali sporo pracy remontowej, tata dzieci samodzielnie wykonał mebel – w tym łóżka! Ogromne brawa za piękną realizację projektu.

 • Facebook
 • Facebook

 • Facebook

 • Facebook

 • Facebook

 • Facebook

A w ramach inspiracji, poniżej lista firm, za których pomocą pokój wygląda tak pięknie:

TAPETA MALUMI malumi.pl

LAMPKI LITTLE LIGHTS littlelights.pl

PODUSZKI LITERKI I MATY – BETTY’S HOME bettyshome.pl

PODUSZKI LIŚCIE – MOI MILI moimili.net

RAMKI DO PLAKATÓW Z DREWNA RODEM z drewna rodem

PLAKATY HI LITTLE hilittle.pl

MIARKA WZROSTU WNĘTRZA DLA DZIECI wnetrzadladzieci.pl

Mam nadzieję, że teraz inaczej spojrzysz na urządzanie pokoju dla rodzeństwa. Jeśli tylko masz ochotę podziel się swoim pomysłem lub zapytaj o poradę, a chętnie pomogę.

Ściskam

Kamila