Znam niewiele osób, które bezproblemowo potrafią dobierać kolory. Niektórym przychodzi to intuicyjnie, a inni długo zastanawiają się nad doborem kolorystycznym ścian, dodatków czy ubrań. Na szczęście jest kilka reguł, które potrafią to ułatwić! Wystarczy wiedzieć jak korzystać z koła barw 😉 i nie mam na myśli tylko kolorów kontrastowych. Ale zanim przejdziemy dalej, warto wiedzieć czym jest BARWA.

  • Facebook

Niektórzy potrafią widzieć zdecydowanie więcej kolorów niż standardowy człowiek. Koło barw pomaga podzielić kolory na barwy ciepłe i zimne.

  • Facebook

  • Facebook

Jest to bardzo intuicyjny podział, gdyż widząc kolor niebieski od razu odczuwamy swego rodzaju ochłodę, a zupełnie inaczej reagujemy na żółty. Trzeba zauważyć, że dana barwa może mieć różne tonacje/odcienie koloru. Dokładniej mówiąc może różnić się nasyceniem i jasnością. W tym przypadku kolor zielony może być postrzegany jak soczyście wiosenna trawa lub jak delikatna pistacja.

  • Facebook

  • Facebook

Oczywiście wiemy, że nie ma jednego „zielonego”. A sam kolor może być mniej lub bardziej intensywny. Mimo ogólnie przyjętego podziału na barwy ciepłe i zimne, dany kolor może być chłodniejszy lub ciemniejszy – w zależności od skali jasności czy nasycenia itp. Warto o tym pamiętać wybierając kolor ścian, mebli czy dodatków.

Teraz możemy wrócić do wspomnianego na początku KOŁA BARW

  • Facebook

Jest wiele technik, które pomagają łączyć kolory w oparciu o koło barw. Chyba wszyscy znamy najbardziej popularną technikę kontrastową, dlatego skupię się na innej – łączeniu barw w jednej linii.

  • Facebook

Możemy skupić się na wybranej barwie i dobierać dodatki o różnym nasyceniu. Dominujący zielony może mieć różne postaci – inaczej będzie prezentował się na miękkiej poduszce, a inaczej na plakacie czy lampie. Oczywiście nie chodzi o to by wszystko w pokoju było zielone. Przesyt nie jest dobry, lepiej z umiarem wykorzystywać kolor przewodni i jak zajdzie potrzeba można stopniowo dodawać nowe elementy wybranego koloru.

Poniżej fragment tablicy inspiracji z wykorzystaniem jednej barwy.

  • Facebook

Jeden kolor przewodni wcale nie oznacza nudy! Można tak żonglować teksturami, fakturami, materiałami. wielkościami itd., by otrzymać bardzo zróżnicowane i ciekawe połączenia. Jestem przekonana, że efekt finalny zaskoczyłby niejednego!

Chcesz wiedzieć więcej o łączeniu kolorów wraz z przykładowymi tablicami inspiracji?

W moim podręczniku „JAK ŁĄCZYĆ KOLORY” przedstawiam kilka zasad opartych na kole barw. Dzięki temu będziesz wiedzieć:
– jakie barwy do siebie pasują,
– jak w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę
– skąd czerpać inspiracje
.
Dodatkowo w e-booku są przykłady omawianych rozwiązań kolorystycznych.

Po szczegóły zapraszam do sklepu, wystarczy kliknąć tutaj

Jakie połączenia kolorystyczne lubisz najbardziej? Daj znać w komentarzu!

Ściskam

Kamila